خانه‌ مجردی

پایان نامه عکاسی کارشناسی ارشد

 

عنوان پروژه ی نظری:بررسی تفاوت دیدگاه عکاسان ایرانی و اروپایی در عکسبرداری از ایران دوره قاجار، مهدی عراقچیان؛ استاد راهنمای نظری: دکتر محمد ستاری
پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، بهمن‌ماه 1388

چكيده

در این پایان‌نامه برای دستیابی به نگاهي متفاوت از دیدگاه عکاسان ایرانی و اروپایی در عکس‌برداری از ایران دوره قاجار، از روش کتابخانه‌ای و تطبیق عکس‌ها استفاده شده است با اين دريافت که عكس‌ها تأثيري مستقیم و غیر مستقیم بر روابط سیاسی ـ فرهنگی ِ شرق و غرب در قرن نوزدهم دارند و نقش تعیین‌کننده شاه و دربار در عکاسی ایرانی را نشان می‌دهند. دو فرضيه در اين پايان‌نامه پي گرفته شده است: میزان تأثیر نگاه عکاسان غربی از جریان شرق‌شناسی قرن نوزدهم و دلایل عدم گرایش عکاسان ایرانی آن دوره به مستندنگاری اجتماعی. دراين ميان به نیاز ضروری ریشه‌یابی تاریخی علل اعجاب‌گری عکاسی ایرانی نيز توجه شده است.

نتیجه حاصل نشان‌دهنده تأثير بصری فرهنگ دیداری غرب و هنر ایرانی بر عکاسان ایرانی و جریانات حاکم بر کار هر دو طرف است. این نتیجه با توجه به شناختی که از تاریخ عکاسی ایران بر مبنای این دوگانگی به دست می‌آورد، در یافتن مسیر آینده این هنر و روابطی که از این طریق در حوزه ارتباطات بینافرهنگی ایجاد می‌شود، کاربرد پیدا می‌کند.

کلیدواژه‌ها: عکاسی ایران، عکاسی قاجار، عکاسان اروپایی، عکاسان ایرانی، پرتره

 عنوان پروژه ی عملی: خانه‌ مجردی، مهدی عراقچیان؛ استاد راهنمای پروژه عملی: فرهاد فخریان، پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، بهمن‌ماه 1388
گزارش پروژه  عملی

برای انجام پروژه عکاسی از خانه های مجردی (مجموعه ای که قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد آغاز و در این دوره در واحدهای کارگاهی و پروژه نهایی پیگیری شد) از راهنمایی های اساتید دانشکده آقایان فخریان ، دهقانپور و مهاجر و نظرات دیگر دوستان ، بهره زیادی بردم و در نهایت مجموعه حاضر با راهنمایی های استاد راهنما جهت ارائه آماده گردید.

عکاسی این مجموعه  به تدریج از کار با دوربین 35 میلی متری  و بدون سه پایه شروع و به استفاده از قطع متوسط  و سه پایه تغییر جهت داد. در مواردی نیز از دوربین دیجیتال استفاده شده است. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *