یحیى دهقانپور

یحیى دهقانپور؛ مدرس عکاسی و استاد دانشگاه‌های تهران، هنر، صدا و سیما، دانشگاه الزهرا و…

وی در در سال ۱۳۱۹ به دنیا آمد. دهقانپور دانش‌آموخته رشته ادبیات از دانشگاه تهران است و از کودکى به عکاسی علاقه داشت.

او از کودکی با جمع کردن عیدى هاى پنج ریالى و ده ریالى، اولین دوربین کداک خود را خرید. با همان دوربین ۳ حلقه عکاسى کرد و براى چاپ به لابراتوار برد.

گرچه او پس از اتمام رشته ادبیات دانشگاه تهران براى تحصیل در رشته زبانشناسى به انگلستان رفت اما در آنجا سر از یک تکنیکال کالج در آورد و علاقه اصلى زندگى خود، عکاسى را پى گرفت. علاقه اى که بعد ها بدل به حرفه اصلى زندگى اش شد.

یحیی دهقانپور پس از آن به آمریکا رفت و در انستیتوى هنر سانفرانسیسکو آموزه هایش را پى گرفت و با عکاسان مشهور آن زمان، که تاثیرى شگرف بر او گذاشتند، آشنا شد. در آنجا با عکاسان بزرگی هم چون سیندی شرمن هم دوره بود.

یحیى دهقانپور پس از انقلاب به ایران بازگشت. عکس هاى محله قدیم شاهپور و عودلاجان را مى توان از مجموعه کارهاى مستند آن زمان او برشمرد.

مدتى بعد کار تدریس عکاسى در مدرسه عالى تلویزیون و سینما،دانشگاه الزهرا، دانشگاه تهران، مجتمع دانشگاهى هنر و … را شروع کرد.

عکاس مؤلف

يحيى دهقانپور از عكاسان توانمند و مؤلف عكاسى ايران است كه تعداد بسيارى از استادان کنونی دانشکده های عكاسى و نيز عكاسان نامدار امروزى، دوره اى در كلاس هاى او شاگردی كرده اند. او هم در عكس گرفتن و هم در آموزش عكاسى چنان جاى خود را تثبيت كرده كه نمى توان بى تامل از كنار آثار او گذشت. دانش روزآمد و آشنایى او با جریان هاى معاصر و مدرن عکاسى در غرب باعث شد شاگردانى تربیت کند که امروز در زمره برجسته ترین هاى عکاسى ایران هستند.

بخش عمده ای از عکاسی خلاق این 20 ساله تحت حمایت و هدایت و انگیزه دهی او حرکت کرده و پیش رفته است.

 

 

در طول سال‌ها، دهقانپور و کلاس های نقد عکس و اسلایدهایش، واسطه‌ی فیض میان عکاسی روز دنیا و هنرجویان مشتاق بوده است. گرایش اصلی دهقانپور در عکاسی، مستند اجتماعی است. وی وقایع قبل از انقلاب، انقلاب و بعد از انقلاب را به تصویر کشیده است و عکس‌های زیادی در این زمینه دارد. با این حال هنوز به شکل در خور توجه عکس‌های او به نمایش در نیامده‌اند.

 

 

نمایشگاه عکس

دهقانپور از جمله معلمان عکاسی است که کمتر نمایشگاه عکس برگزار کرده است. با این حال نمایشگاه عکس “آن روز فروغ را در باغچه كاشتند” از معروف‌ترین نمایشگاه‌های عکس دهقانپور است که مراسم تدفین شاعر ایرانی فروغ فرخزاد را به تصویر می‌کشد. در این نمایشگاه عكس‌هاى مراسم خاکسپارى فروغ فرخزاد بعد از ۴۲ سال براى اولين بار در گالرى راه ابريشم به نمايش درآمد.

 

در این رابطه می‌توانید فیلم زیر را مشاهده کنید.

[aparat id=”fdT1l”]

 

عکس های نمایشگاه” آن روز فروغ را در باغچه كاشتند” :

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *