چاپ مجدد کتاب دو جلدی «فتوژورنالیسم»

 

 کتاب دو جلدی «فتوژورنالیسم» نوشته‌ی کنت کوبر و ترجمه‌‌ی اسماعیل عباسی از سوی انتشارات کتاب پرگار تجدید چاپ شد.

   مجموعه دو جلدی فتوژورنالیسم کتابی آموزشی است و به پرسش‌های بنیادی عکاسان پاسخ می‌دهد. این دو کتاب بر اساس مصاحبه با عکاسان سرشناس جهان و تجربه‌های عملی آنان شکل گرفته است. از این رو برای دبیران عکس، روزنامه نگاران،عکاسان خبری و مستند، دانشجویان رشته‌های عکاسی و روزنامه نگاری، کتابی کاردبردی و سودمند است.

   علاوه بر مطالب کتاب اصلی، چهار فصل از این کتاب توسط «اسماعیل عباسی» تالیف و به کتاب افزوده شده است، این فصل‌ها عبارتند از: ترکیب‌بندی، عکاسان جهان، ورلدپرس فتو و جایزة پولیتزر. از آنجاییکه امروزه عکاسی به سمت تهیه مالتی مدیا و تصویربرداری ویدئویی گرایش پیدا کرده و فصل ۱۶ و ۱۷ جلد دوم به این دو موضوع مهم پرداخته است.

   همچنین گزارش‌ها و داستان تصویری برگزیدهه جایزه پولیتزر نیز ترجمه و همراه با عکس‌ها در لابه‌لای فصل‌ها گنجانده شده است. این کتاب تقریبا دارای بیش از یک هزار عکس است.

   اسماعیل عباسی در بخشی از پیشگفتار این کتاب می‌نویسد: «بیشتر کتاب‌هایی که در این زمینه در دنیا منتشر شده است، به مباحث فنی و عمومی عکاسی پرداخته‌اند، مثل دوربین و عدسی چیست، طرز کار دیافراگم و شاتر و از این نوع حرف‌ها و نهایتاً یکی دو فصل هم در آخر به عکاسی مطبوعاتی اختصاص داده‌اند.

   کتاب کُوبر بزرگ‌ترین امتیازش این است که بر اساس مصاحبه با ده‌ها عکاس سرشناس جهان تألیف شده است. این یعنی توجه به تجربة عملی عکاسان. کتاب البته شکل مصاحبه ندارد اما اطلاعات ارائه شده تماماً و اساساً بر مبنای تجربه‌های فتوژورنالیست‌های دنیاست.

   نویسنده هیچ الگویی را توصیه نمی‌کند. مثلاً در اشاره به عکاسی از مردم کوچه و بازار هم شیوة عکاسی هانری کارتیه‌برسون را مطرح می‌کند و هم ارنست هاس را. این که کارتیه‌برسون بدون اجازه گرفتن یا گفت‌وگو با افراد، بی‌هوا از آنان عکس می‌گرفته و هاس پیشاپیش با فرد صحبت می‌کرده و پس از کسب اجازه از او عکاسی می‌کرده.

   کُوبر امتیازات و کاستی‌های هر دو شیوه را هم بیان می‌کند و پیروی از این الگوها را می‌گذارد به عهدة عکاس که ببیند روحیه‌اش با چه شیوه‌ای سازگارتر است.»

   کنت کوبر از اساتید و مدیران فتوژورنالیسم در دانشگاه ایالتی سان‌فرانسیسکو، در کالیفرنیا و همچنین مشاور روزنامة گلدن کیت اکسپرس است. عکس‌های او در نیوزویک، تایم، بیزینس‌ویک، سان‌فرانسیسکو اگزمینر و نشریات دیگر چاپ شده است. سوابق درخشانی هم در عکاسی بی‌هوا، ویرایش عکس، مستندسازی ویدئویی و مالتی‌مدیا دارد. جایگاه او را در فتوژورنالیسم می‌توان از اظهارنظرهایی که عکاسان سرشناس دربارة او ارائه کرده‌اند، دریافت.

منبع خبر سایت عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *