موازات

پایان نامه عکاسی کارشناسی

موازات، محمد درکاهی؛ استاد راهنما: فلور بنده‌خدا

دانشکده هنرهای تجسمی، دانشگاه هنر اصفهان، تیرماه 96

 

چکیده

به‌دلیل تجربه استرس و اضطرابی که سال‌ها دچار آن بودم و همیشه یا سعی در کنترل آن داشته یا درگیر عوارضی که به‌همراه داشت بودم به موضوع این پروژه گرایش پیدا کردم چرا که شخصیت‌های حاضر در آن با وجود ظاهر آرام استرس وحشتناکی را تجربه می‌کنند. ترنس‌ها و استرسی که هنگام ظهور در جامعه آن‌ها را در برمی‌گرفت همانی بود که من به دنبال آن می‌گشتم. در این پروژه دو عکاس تاثیر به‌سزایی در عکاسی من داشتند. نن‌گلدین که با نورپردازی‌های ناشیانه و ترکیب‌بندی‌های اتفاقی عکاسی می‌کند او در مجموعه ill be your mirror از ترنس‌ها  و همجنس‌گرایان عکاسی کرده است. او که عضو گروه اف۶۴ بود می‌گوید بیشتر مواقع عکاسی مست بودم و نمی‌دانستم چه می‌کنم. و هم‌چنین دایان آربوس، موضوعات او نیز بدون هیچ واسطه‌ای فقط در عکس حضور دارند و وجود نقص‌های فیزیکی آشکار یا ظاهر غیرمعمول نقاط ایجاد توجه و بیان در عکس هستند. در‌ ادامه و با تلفیق تجربیات آربوس و گلدین ایده عکاسی از ترنس‌ها برروی نگاتیو‌های دست‌کاری‌شده به قصد ایجاد نمادی از فضای روحی پر فشار و درهم ریخته‌ی افراد حاضر در عکس‌ها و نیز حائلی جهت نمایش و تاکید بر این دنیای موازی با دنیای تجربه شده  توسط افراد معمولی در من ایجاد شد که می‌توانست امکان مطلوبی در جهت هماهنگی فرم و محتوا در اجرا باشد.

کلید واژه : ترنس‌سکشوال، استرس ، تخریب نگاتیو ، عکاسی از ترنس

 

گزارش کار عملی

استرس باورنکردنی که تخریب نگاتیو به همراه داشت چندین بار بیشتر از استرس ترنس‌ها برای من بود. زیرا که نگاتیو‌های عکاسی جوشانده شده بعد از سه ساعت حساسیت خود را از دست می‌دادند و عکس‌های گرفته شده نیز از روی نگاتیو پاک می‌شدند و بعد از ظهور، نگاتیو خالی به دست می‌آمد.‌‌ در این مرحله از کار ابتدا فیلم نگاتیو داخل یک پلاستیک در‌بسته قرار می‌گرفت به طوری که هیچ جای نفوذ وجود نداشته باشد و فقط در فشار حاصل از جوشاندن، تنها بخار‌آب داخل پلاستیک حاوی نگاتیو گشته و تخریب های حاصل می‌شود. شدت تخریب بستگی به زمان جوشاندن و شدت حرارتی دارد که به ظرف حامل فیلم نگاتیو می‌دهیم. این ظرف می تواند یک ظرف آلومینیومی ساده باشد که گنجایش دو لیتر آب را داشته باشد. پس از عمل تخریب بسته به کیفیت نگاتیو از یک الی سه ساعت زمان برای عکاسی و ظهور داریم که بیشتر از این زمان امولسیون فیلم کارایی خود را از دست داده و هیچ عکسی ظاهر نمی‌شود. بعد‌ها با به دست آوردن تجربه از زمان‌های جوشاندن، شدت حرارت و ظهور به موقع و بعد از چندین بار از بین رفتن عکس‌ها مسائل و مشکلات قابل کنترل شد. برای عکاسی می‌بایست از دوربین آنالوگی استفاده می‌کردم که قابلیت جلوبردن خودکار فیلم را نداشته باشد به این دلیل که برخی مواقع لبه‌های نگاتیو به دلیل ضعیف شدن پاره می‌شدند و فیلم جلو نمی‌رفت. دوربین آنالوگ این اجازه را به من می‌داد که در  صورت بروز مشکل نگاتیو را دوباره جا بیندازم و قسمت‌های پاره را بدون عکاسی رها کنم و از بقیه فیلم استفاده کنم. فیلم نگاتیو رنگی فوجی با حساسیت ۲۰۰ آی اس در این پروژه استفاده شد که با تحمل حرارت زیاد همچنان قابل عکاسی بود.

    رنگ‌هایی که در اثر تخریب نگاتیو نمایان می‌شود هم‌چون موضوع عکاسی، در طبیعت نادر هستند. رنگ بنفش که در اکثریت عکس‌ها تکرار شده از رنگ‌هایی است که در طبیعت کم به چشم می‌خورد و شما هم نمی‌توانید یک فرد ترنس را به‌راحتی در جامعه در حال قدم زدن ببینید. در این تصاویر دنیای واقعی و تصویر انتزاعی حاصل از استرس فیزیکی نگاتیو که به‌مانند هاله‌ای روی تصویر آمده است و بین عکس و مخاطب فاصله ایجاد کرده، فضائی وهم آلود و موازی با واقعیت پدید می آورد که با ظاهر آرام و درون متلاطم فرد ترنس تطابق است و همواره مخاطب را از این توازی آگاه می‌سازد.

بعد از عکاسی نگاتیو‌ها ظهور می‌شوند و سپس با اسکنر مخصوص اسکن نگاتیو تبدیل به فایل دیجیتال شده و برای چاپ آماده می‌شوند. در این پروژه از اسکنر Epson Perfection V600 Photo استفاده شده که نگاتیو‌ها با رزولوشن ۶۴۰۰ دی‌پی‌آی اسکن شده‌اند. و اصلاحاتی بر روی تصویر نهایی صورت گرفته است. در این پروژه از دوربین کانن آ.ای.وان و لنز 50 میلیمتری برای عکاسی استفاده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *